| Processor | AMD Ryzen 5 7530U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 13.3 Inch FHD Display | |
| Graphics Card | Integrated AMD Radeon Graphics | |
| OS | Windows 11 Pro 64-bit | |
| RAM | 4GB DDR4 3200Mhz RAM | |
| Memory | 256GB PCIe NVMe SSD | |
| Battery | 3-cell 42 WHr Long-Life Fast Charge Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Hp Pro x360 435 G10 Notebook |
|---|---|
| Model | Pro x360 435 G10 Notebook |
| Price | Tk 156,285 |
| Brand | HP |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Realtek Wi-Fi 6E RTL8852CE 802.11a/b/g/n/ax (2x2) |
|---|
| Display Type | FHD BrightView UWVA Touchscreen, 250 nits, HD Webcam |
|---|---|
| Display Size | 13.3 Inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | Built-in user-facing 720p webcam, dual microphone - No second Webcam |
|---|
| Body Dimensions | (W x D x H) 12.15 x 8.78 x 0.71 in |
|---|---|
| Body Weight | 3.19 lbs |
| Body Build | Aluminum-magnesium alloy |
| Body Color | Silver |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 5 7530U (2.0 GHz base clock, up to 4.5 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 6 cores, 12 threads) |
| Ram | 4GB DDR4 3200Mhz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 256GB PCIe NVMe SSD |
| Battery Type | 3-cell 42 WHr Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | Long-Life Fast Charge Battery |
| Battery Backup | Up to 8 hours |
| Audio | Dual stereo speakers, dual array microphones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Realtek Wi-Fi 6E RTL8852CE 802.11a/b/g/n/ax (2x2) |
| Bluetooth | 5.3 wireless card |
| USB | 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 SuperSpeed USB Type-C 10Gbps signaling rate; 1 Stereo headphone/microphone combo jack |
| Made By | American |
|---|---|
| Other Features | Premium spill-resistant keyboard Backlit |
Display: 14.0 Inch WUXGA BrightView Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51-WHr Long-Life Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7-7735U Processor
RAM: 32GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: Li-Ion, 70Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch LCD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 73Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch WQXGA OLED Display
Processor: AMD Ryzen 9 7940HS Processor
RAM: 64GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 80Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Display
Processor: Intel Core i7-13650HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 86WHr (Integrated) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WQXGA IPS LCD Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 (Dual Channel, 6000MHz) RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 2-cell Lithium ion 80Whr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 cell, 54.7Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 54.7Wh Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →